Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A projected space station consists of a circular tube that is set rotating about

ID: 2142185 • Letter: A

Question

A projected space station consists of a circular tube that is set rotating about its center (like a tubular bicycle tire) as shown in figure below.


.The circle formed by the tube has a diameter of about D = 1.10km. What must be the rotation speed (in revolutions per day) if an effect equal to gravity at the surface of the Earth (1g) is to be felt? Do not enter units.

A projected space station consists of a circular tube that is set rotating about its center (like a tubular bicycle tire) as shown in figure below. The circle formed by the tube has a diameter of about D = 1.10km. What must be the rotation speed (in revolutions per day) if an effect equal to gravity at the surface of the Earth (1g) is to be felt? Do not enter units.

Explanation / Answer

a = w.r

9.8 = w x 1.10 x 10^3

w =8.91 x 10-3 rad/s     = 8.91 x 10-3 x (1/2pi) rev / (1 /24x3600) day = 122.51 rev/day

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote