A projectile fired from a gun has initial horizontal and vertical components of
ID: 1635325 • Letter: A
Question
A projectile fired from a gun has initial horizontal and vertical components of velocity equal to 11.5 m/s and 19.6 m/s, respectively. Approximately how long does it take the projectile to reach the highest point in its trajectory? A projectile fired from a gun has initial horizontal and vertical components of velocity equal to 11.5 m/s and 19.6 m/s, respectively. Approximately how long does it take the projectile to reach the highest point in its trajectory? A projectile fired from a gun has initial horizontal and vertical components of velocity equal to 11.5 m/s and 19.6 m/s, respectively. Approximately how long does it take the projectile to reach the highest point in its trajectory?Explanation / Answer
Solution:
At the highest point :
v(vertical) = 0
Using ; v = u + at
=> 0 = 19.6 + (-g)t
=> t = 19.6/g
=> t = 19.6/9.8
=> t = 2seconds
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.