A projectile is fired with an initial speed of 11.3 m/s at an angle of 60° above
ID: 1963236 • Letter: A
Question
A projectile is fired with an initial speed of 11.3 m/s at an angle of 60° above the horizontal from on top of a 49 m high cliff. Determine thea) Time to reach maximum height
b) Maximum height above the base of the cliff reached by the projectile (from ground level)
c) Total time in the air
d) Horizontal range of the projectile
Explanation / Answer
V = 11.3m.sec angle a = 60 V_verticel = V_v = 11.3 sin60 = 9.79 V_Horizontal = 11.3cos60 = 5.65 a) At max height v = 0 v = u +at 9.79/9.8 = t => t = 1sec b) max height be H H = ut + .5at^2 => H = 9.79*1 + .5*9.8 = 19.59m c) Total time n the air be T T = 1 + time to fall (19.59+49)m h = 68.59 h = ut+ .5at^2 => t = square root(68.59*2/9.8) 3.74 sec T =1+ 3.74 = 4.74 sec d) range = t*V_h = 4.74*5.65 = 26.78m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.