A projectile is fired up into the air at a speed of166 m/s at an angle of 38° re
ID: 1681620 • Letter: A
Question
A projectile is fired up into the air at a speed of166 m/s at an angle of 38° relative to the horizontal.A.) Determine theMAXIMUM HEIGHT the projectile willreach.
m
B.) Determine howLONG the projectile will be in theair. Assume it lands at the same height it waslaunched.
s
Thank you very much for the help!!!!!!!!!!! its absolutely right!!!thank you once again A projectile is fired up into the air at a speed of166 m/s at an angle of 38° relative to the horizontal.
A.) Determine theMAXIMUM HEIGHT the projectile willreach.
m
B.) Determine howLONG the projectile will be in theair. Assume it lands at the same height it waslaunched.
s
Thank you very much for the help!!!!!!!!!!! its absolutely right!!!thank you once again
Explanation / Answer
speed , u = 166 m/s angle , = 38 derees A)Maximum height H = ( u sin ) ^ 2 / ( 2g) = 532.89 m (B). Horizontal range R = u ^ 2 sin 2 / g = 2728 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.