A projectile is fired straight upward from the Earth\'s surface at the South Pol
ID: 1787238 • Letter: A
Question
A projectile is fired straight upward from the Earth's surface at the South Pole with an initial speed equal to one third the escape speed. (The radius of the Earth is 6.38 106 m.) (a) Ignoring air resistance, determine how far from the center of the Earth the projectile travels before stopping momentarily. 7.18*10e6 Incorrect: Your answer is incorrect. Your response is off by a multiple of ten. m (b) What is the altitude of the projectile at this instant? 8.0*10e5 Incorrect: Your answer is incorrect. Your response is off by a multiple of ten. m
Explanation / Answer
given
initial speed, v = vesc/3
vesc = 11,200 m/s
hence
v = 3733.33 m/s
a. let final distance from the center of the earth be r
then
-GM/R + 0.5v^2 = -GM/r
also, M = 5.972*10^24 kg
R = 6.38*10^6 m
hence
r = 7.1816*10^6 m
b. altitude of projectile = r - R = 0.8016*10^6 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.