A projectile is fired with an initial speed of 20.0 m/s at an angle of 65 degree
ID: 1880267 • Letter: A
Question
A projectile is fired with an initial speed of 20.0 m/s at an angle of 65 degrees above the horizontal. The object hits the ground 9.50 seconds later
- How much higher or lower is the launch point relative to the point where the projectile hits the ground
-To what max height above the launch point does the projectile rise
-What is the magnitude of the projectiles velocity at the instant it hits the ground
-What is the direction (below+x) of the projectiles velocity at the instant it hits the ground
Explanation / Answer
Final velocity of projectile
V= u-gt= 20 sin 65-9.8*9.5= - 74.974 m/s
As the velocity of object is negative so the launch point must above the ground
Considering motion along vertical
V^2= (u sin x) ^2 - 2gh
74.974^2= (20 sin 65)^2 +2 *9.8*h
h= 270 m
-----------
b) height above launch point
H= (20 sin 65)^2/2*9.8= 16.763 m
---------
Horizontal velocity of the object
Vx= 20 cos 65= 8.452 m/s
Vertical velocity, Vy= 74.974 m/s
Net velocity
V^2= Vx^2+ Vy^2
V= 75.449 m/s
-------------
Angle= arctan(74.974/8.452)= 83.568
=========
Comment in case any doubt. Goodluck
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.