A solenoidal coil with 30 turns of wire is wound tightly around another coil wit
ID: 1455170 • Letter: A
Question
A solenoidal coil with 30 turns of wire is wound tightly around another coil with 300 turns. The inner solenoid is 24.0 cm long and has a diameter of 2.50 cm. At a certain time, the current in the inner solenoid is 0.140 A and is increasing at a rate of 1700 A/s. For this time, calculate the average magnetic flux through each turn of the inner solenoid. For this time, calculate the mutual inductance of the two solenoids; For this time, calculate the emf induced in the outer solenoid by the changing current in the inner solenoid.Explanation / Answer
flux of inner solenoid phi = AB cos theta
B due to Solenoid = uo N i/L
FLux = 3.14 * 0.0125 * 0.0125 * 4*3.14*10^-7 * 300 *0.14/0.24
flux = 1.07*10^-7 Wb
---------------------------
mutual inductance M = pi uo Ns Np rs^2/2Rp
where Ns = no. or turns in secondary coil
Np = mo. of turns per unit length in primary coil
rp is the raidu of primary coil
rs = raidus of seconday coil
M = 4*3.14*10^-7 * 300 * 30 * 3.14 * 0.0125^2/(2 * 0.24)
M = 11.55 uH or 1.15 *10^-5 H
------------------------------------
incuded emf e = L di/dt
e = 1.15 *10^-5 * 1700
e = 0.01955 Volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.