A solenoidal coil with 28 turns of wire is wound tightly around another coil wit
ID: 1292343 • Letter: A
Question
A solenoidal coil with 28 turns of wire is wound tightly around another coil with 320 turns. The inner solenoid is 21.0cm long and has a diameter of 2.20cm . At a certain time, the current in the inner solenoid is 0.150Aand is increasing at a rate of 1600A/s
Part A
For this time, calculate the average magnetic flux through each turn of the inner solenoid.
Part B
For this time, calculate the mutual inductance of the two solenoids;
Part C
For this time, calculate the emf induced in the outer solenoid by the changing current in the inner solenoid.
Explanation / Answer
Number of turns in inner solenoid = N1 = 320
Number of turns in outer solenoid = N2 = 28
Length of inner solenoid = L=21.0 cm = 0.21 m
Radius of inner solenoid = r=diameter/2= 2.20/2=1.10 cm=0.11 m
The current in the inner solenoid = i = 0.150 A
Rate of increasing of current =di/dt = 1600 A/s.
The average magnetic flux through each turn of the inner solenoid. =B.A=(mu not)(N/L)i.A
The average magnetic flux through each turn of the inner solenoid. =[4(pi)*10^-7][320/0.21][0.15](pi)(0.11)...
A)The average magnetic flux through each turn of the inner solenoid. =9.26423*10^-8 weber
_____________________________
The mutual inductance of the two solenoids=N2*9.26423*10^-8=30*9.26423*10^-8
(B) The mutual inductance of the two solenoids =2.779269*10^-6 weber/A
________________________________
(C) The emf induced in the outer solenoid by the changing current in the inner solenoid.=.150*2.779269*10^-6=4.1689*10^-4 V
______________________
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.