A solenoid of length 30.0 c m is made of 11000 circular coils. It carries a stea
ID: 2123849 • Letter: A
Question
A solenoid of length 30.0cm is made of 11000 circular coils. It carries a steady current of 14.0A . Near its center is placed a small, flat, circular metallic coil of 250 circular loops, each with a radius of 3.00mm . This small coil is oriented so that it receives half of the maximum magnetic flux. A switch is opened in the solenoid circuit and its current drops to zero in 35.0ms .
1)
What was the initial flux through the small coil? _______wb
2)Determine the average induced emf in the small coil during the 35.0ms________v
During the 35.0ms , what was the average current in the small coil, assuming it has a resistance of 0.200
%u03A9 ?
clockwise counterclockwiseExplanation / Answer
B due to solonoid = U0NI/l = 4pi*10^-7 * 11000*14/0.3 =0.644 T
flux in smaller wire = NAB = 250* 3.14* 3*3*10^-6*0.644 =4.55 *10^-3 Wb
induced emf e = flux/time = 4.55*10^-3/35*10^-3 =0.13V
inuced current i = e/R = 0.13/0.2 =0.65
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.