A solenoid of length 30.0 cm is made of 11000 circular coils. It carries a stead
ID: 1398080 • Letter: A
Question
A solenoid of length 30.0 cm is made of 11000 circular coils. It carries a steady current of 10.0 A . Near its center is placed a small, flat, circular metallic coil of 250 circular loops, each with a radius of 1.00 mm . This small coil is oriented so that it receives half of the maximum magnetic flux. A switch is opened in the solenoid circuit and its current drops to zero in 25.0 ms .
a) What was the initial flux through the small coil?
b) Determine the average induced emf in the small coil during the 25.0 ms .
c) If you look along the long axis of the solenoid so that the initial 10.0 A current is clockwise, determine the direction of the induced current in the small inner coil during the time the current drops to zero.
d) During the 25.0 ms , what was the average current in the small coil, assuming it has a resistance of 0.250 ?
Explanation / Answer
number of turns in solenoid = 11000
length of the solenoid = L = 0.3 m
magnetic field at the centr of the oil = B = uo*(N/L)*i = 4*3.14*10^-7*(11000/0.3)*10 = 0.46 T
given coil reeives only half of the maximum magnetic flux
area of the circular coil = pi*r^2 = 3.14*0.001^2 = 3.14*10^-6 m^2
maximum magnetic flux = B*A
part ( a )
magnetic flux through the circular coil phi_i =(1/2)*B*A = 0.7222*10^-6 Wb <-----------answer
part(b)
induced emf = rate of change in magnetic flux
given final fluxx = phi_f = 0
time taken = 25*10^-3 s
emf = (phi_f - phi_i)/t
emf = 0.0288*10^-3 v <-----------answer
part(c)
from lenz law = emf = -dphi/dt
the direction of induced current in the coil is clockwise
part(d)
current = emf/Resistance
current = i = 0.1152 mA <-----------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.