A solenoid has a radius R s = 3.00 cm, length L = 34.5 cm, and N s = 125 turns.
ID: 1259768 • Letter: A
Question
A solenoid has a radius Rs = 3.00 cm,
length L = 34.5 cm,
and Ns = 125 turns.
The current in the solenoid goes from 7.70 A to 2.15 A in 4.00 s.
(a) A 6.00 cm ? 6.00 cm square coil with a single turn is placed with the solenoid inside it and with its plane perpendicular to the axis of the solenoid. Determine the magnitude of the average induced emf in the coil.
(b) If the square coil instead has sides of length 2.00 cm so that it is entirely inside the solenoid, what will be the magnitude of the average induced emf in the coil if the current goes from 7.70 A to 2.15 A in 4.00 s?
Explanation / Answer
a)
e = pi*0.03^2*4*pi*10^-7*125*(7.7-2.15)/4*0.345 = 1.786 *10^-6 V = 1.786 uV
b)
e = 1.786*10^-6 * 0.02^2/pi*0.03^2 = 0.253*10^-6 V = 0.253 uV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.