A soldier is tasked with measuring the muzzle velocity of a new rifle. Knowing t
ID: 1279887 • Letter: A
Question
A soldier is tasked with measuring the muzzle velocity of a new rifle. Knowing the principles of projectile motion, he decides to perform a simple experiment at the indoor firing range. The soldier hangs a target a distance of d = 104 m from the end of the barrel. The rifle is mounted so that the bullet exits moving horizontally at the same height as the bullseye. After 6 trials, the soldier tabulates the values he measured for the distance, h, from the bullseye to the bullet strike. Table 1: Vertical displacement data What is the most muzzle velocity that the soldier can report to his sergement? Number m/s What is the uncertainty in this measurement? Number m/sExplanation / Answer
o.5*g*T^2 = 5.92
T = 1.099 s
V = d/T = 94.63 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.