A solenoid has a length of 25 cm, a radius of 2 cm, 350 turns, and carries a 3 A
ID: 1554105 • Letter: A
Question
A solenoid has a length of 25 cm, a radius of 2 cm, 350 turns, and carries a 3 A-current. The permeability of free space is 4pi times 10^-7 T middot m/A. Find the magnetic field on the axis at the center of the solenoid. Answer in units of mT. Find the flux through the solenoid, assuming B to be uniform. Answer in units of Wb. Find the self-inductance of the solenoid. Answer in units of mH. Find the magnitude of the induced emf in the solenoid when the current changes at 90 A/s. Answer in units of mV.Explanation / Answer
(1)
B = uo ni
= uo ( N/L) i
= 4pi * 10^-7 ( 350/0.25) (3A)
=5.27* 10^-3 T
(2)
flux = BA = B pi r^2 = 5.27 * 10^-3 ( pi ( 0.02)^2 = 6.61 * 10^-6 Wb
(3)
L = uo N^2 A/l = 4 pi * 10^-7 ( 350)^2 ( pi ( 0.02)^2/0.25 = 0.779 mH
(4)
e= L di/dt = 0.779 * 10^-3 ( 90) = 70.11 mV
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.