A solar-powered pump is to be used in Arizona to pump underground water for wild
ID: 1718922 • Letter: A
Question
A solar-powered pump is to be used in Arizona to pump underground water for wildlife from a depth of220 mutant average rate of 450 L/day with a 50-m head loss in the length of piping. Assume the electrical-to-mechanical pumping efficiency is 82 percent. Determine the size of the solar-panel array that needs to be installed in m^2 Assume the solar input to the panel is 1000 W per square meter of panel area and the solar panel efficiency is 15 percent, so that a 1 -m^2 surface can provide 150 W of electricity on average each day. Assume that the water is pumped from an underground supply which is at atmospheric pressure.Explanation / Answer
Total pump head = 220 + 50 = 270 m
Pump power = rho * Q * g * pump head ( Q = 450 * 10^-3 m^3/day)
= 1000 * 450 * 10^-3 * 9.8 * 270
= 1190700 J / day
Electrical power required = 1190700 / 0.82 = 1452073.17 J/day
Area of solar panel required = 1452073.17 / 150
= 9680.5 m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.