A solar cell generates a potential difference of 0.0966 V when a 500 Ohm resisto
ID: 1536089 • Letter: A
Question
A solar cell generates a potential difference of 0.0966 V when a 500 Ohm resistor is connected across it, and a potential difference of 0.1436 V when a 1000 Ohm resistor is substituted. What is the internal resistance of the solar cell? What is the emf of the solar cell? The area of the cell is 5.0 cm^2, and the rate per unit area at which it receives energy from light is 2.0m W/cm^2. What is the efficiency of the cell for converting the light energy to thermal energy in the 1000 ohm external resistor? (percent = Do not enter a unit)Explanation / Answer
current I1 = V1/R1 = 0.0966/500 = 0.0001932 A
current I2 = V2/R2 = 0.1436/1000 = 0.0001436 A
V1 = E - I1*r
V1 = E - V1*r/R1 .......(1)
V2 = E - I2*r
V2 = E - V2*r/R2 .......(2)
(2) - (1)
V2 - V1 = r*(V1/R1 - V2/R2)
0.1436 - 0.0966 = r*(0.0966/500 - 0.1436/1000)
internal resistance r = 947.6 ohms
=============
Emf E = V1 + V1*r/R1
E = 0.0966 + (0.0966*947.6/500)
E = 0.279 v
----------------------
total power of the cell P1 = 2*5 = 10 mW
toal energy in 1000 ohm resistor P2 = v2^2/R2 = 0.1436^2/1000 = 0.0206 mW
efficiency = P2/P1*100 = 0.2 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.