A softball pitcher can exert a force of F = 80 N on a softball. If the mass of t
ID: 1266853 • Letter: A
Question
A softball pitcher can exert a force of F = 80 N on a softball. If the mass of the ball is 0.19 kg and the pitcher has it in her hand over a distance of d = 1.2 m, what is the speed of the ball when it leaves her hand?
Estimate
What is the approximate value of the initial speed of the ball, i.e., in the top figure above?
m/s
Calculations (use your estimate)
Using your value for the initial speed and the given value of the force F and the distance d, what is the speed of the ball just as it leaves the pitcher's hand?
Explanation / Answer
get u from the first part and then use :
acceleration = F/m = 80/0.19 = 421.0526316 m/s2
v2 = u2 + 2as
v2 = u2 + 1010.526316
get v using the above equation.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.