A softball of mass 0.220 kg that is moving with a speed of 6.0 m/s (in the posit
ID: 1722710 • Letter: A
Question
A softball of mass 0.220 kg that is moving with a speed of 6.0 m/s (in the positivedirection) collides head-on and elastically with another ballinitially at rest. Afterward it is found that the incoming ball hasbounced backward with a speed of 4.3 m/s. (a) Calculate the velocity of the target ball after thecollision. (b) Calculate the mass of the target ball. A softball of mass 0.220 kg that is moving with a speed of 6.0 m/s (in the positivedirection) collides head-on and elastically with another ballinitially at rest. Afterward it is found that the incoming ball hasbounced backward with a speed of 4.3 m/s. (a) Calculate the velocity of the target ball after thecollision. (b) Calculate the mass of the target ball. (a) Calculate the velocity of the target ball after thecollision. (b) Calculate the mass of the target ball.Explanation / Answer
mass m = 0.22 kg initial speed u = 6 m / s mass of another ball m ' = ? initial speed of this ball u ' = 0 speed of 1 st ball after collision v = - 4.3 m /s Since it moves opposite to initialdirection Given colliison is elastic.So, coeffcient of restitution e = 1 ( v ' - v ) = ( u - u ') from this velocity of the 2 nd ball after colliison v '= u - u ' + v = 1.7 m / s from l;aw of conservation of momentum mu + m' u ' = mv +m ' v ' 1.32 + 0 = -0.946 + 1.7 m ' from this mass of second ball m ' = 1.332 kgRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.