A solenoid of length 1 m has 100 turns and carries a current of 1 A. (*this sett
ID: 2075107 • Letter: A
Question
A solenoid of length 1 m has 100 turns and carries a current of 1 A. (*this setting is close to the actual configuration in the lab.) Assume the magnetic permeability of space is mu_0 = 1.26 times 10^-6 Tm/A . (i) Calculate the magnitude of magnetic field inside the solenoid. (ii) Compare the calculated magnetic field to typical magnetic fields around us; such as, the magnetic fields around the earth ( almostorequalto 0.5 mu T), due to refrigerator magnets (almostorequalto 5 mT) and inside medical MRIs (almostorequalto 1 T).Explanation / Answer
here,
length , l = 1 m
number of turns , n = 100 turns
current , I= 1 A
a)
the magnituden of magnetic feild inside the solenoid , B = u0 * n * I/L
B = 1.26 * 10^-6 * 100 * 1/1
B = 1.26 * 10^-4 T
b)
earth magnetic feild , B1 = 0.5 uT = 5 * 10^-7 T
so, B = (1.26 * 10^-4 T) /( 5 * 10^-7) B1
B = 252 * B1
refrigerator magnetic feild , B2 = 0.5 mT = 5 * 10^-3 T
so, B = (1.26 * 10^-4 T) /( 5 * 10^-3) B2
B = 0.0252 * B2
MRIs magnetic feild , B3 = 1 u
so, B = (1.26 * 10^-4 T) /( 1) B3
B = 1.26 * 10^-4 * B3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.