A solenoid has N turns of area A distributed uniformly along its length, ?. When
ID: 3895186 • Letter: A
Question
A solenoid has N turns of area A distributed uniformly along its length, ?. When the current in this solenoid increases at the rate of 1.5A/s , an induced emf of 76mV is observed. What is the inductance of this solenoid? (express in mH)
(part B) Suppose the spacing between coils is doubled. The result is a solenoid that is twice as long but with the same area and number of turns. Will the induced emf in this new solenoid be greater than, less than, or equal to 76
greater than 76mV less than 76mV equal to 76mVExplanation / Answer
1.
E=L(dI/dt)
Inductance
L=E/(dI/dt) =(76*10^-3)/1.5
L=0.05067 H or 50.67 mH
2.
Given Length is doubled i.e
l2=2l1
Inductance and Length are inversly related ,so
L1/L2= (l2/l1)
0.05067/L2 =(2l1/l1)
L2=0.02533 H
so induced emf is
E=L(dI/dt)
E=0,02533*(1.5)
E=0.038 V or 38 mV
so it is less than 76 mV
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.