A solenoid of length 40.0 cm is made of 9000 circular coils. It carries a steady
ID: 1475175 • Letter: A
Question
A solenoid of length 40.0 cm is made of 9000 circular coils. It carries a steady current of 13.0 A . Near its center is placed a small, flat, circular metallic coil of 250 circular loops, each with a radius of 2.00 mm . This small coil is oriented so that it receives half of the maximum magnetic flux. A switch is opened in the solenoid circuit and its current drops to zero in 25.0 ms .
What was the initial flux through the small coil?
Determine the average induced emf in the small coil during the 25.0 ms .
If you look along the long axis of the solenoid so that the initial 13.0 A current is clockwise, determine the direction of the induced current in the small inner coil during the time the current drops to zero. (Clockwise or Counterclockwise)
During the 25.0 ms , what was the average current in the small coil, assuming it has a resistance of 0.200 ?
Explanation / Answer
magnetic field due to a solenoid = B = uo*(N/L)*i
magnetic flux = n*B*A*coswt
maximum flux = n*B*A
magnetic flux = half of the maximum magnetic flux
magnetic flux = nBA/2
the initial flux through the small coil = n*0.5*uo*(N/L)*i*pi*r^2
initial flux = 250*0.5*4*pi*10^-7*(9000/0.4)*13*pi*0.002^2
initial flux = 5.77*10^-4 Tm^2
---------------
emf = flux/time = 5.77*10^-4 /0.025 = 0.2308 v
-------------
clockwise
current = i = e/R = 0.2308/0.2 = 1.154 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.