A generator rotates at 91 Hz in a magnetic field of 0.035 T . It has 550 turns a
ID: 1336955 • Letter: A
Question
A generator rotates at 91 Hz in a magnetic field of 0.035 T . It has 550 turns and produces an rms voltage of 190 V and an rms current of 50.0 A .
What is the peak current produced?
Express your answer to three significant figures and include the appropriate units.
Ipeak =
What is the area of each turn of the coil?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
Ipeak =
What is the area of each turn of the coil?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
A =Explanation / Answer
a) Peak current = sqrt(2)*Irms
= 1.414*50
= 70.71 A
b) maximum induced emf = sqrt(2)*Peak
= 1.414*190
= 268.7 volts
angular speed, w = 2*pi*f
maximum induced emf = N*A*B*w
A = maximum induced emf/(N*B*w)
= 268.7/(550*0.035*2*pi*91)
= 0.0244 m^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.