A generator at Hoover Dam can supply 388 MW of electrical power. Assume that the
ID: 2290482 • Letter: A
Question
A generator at Hoover Dam can supply 388 MW of electrical power. Assume that the turbine and the generator are 83% efficient-therefore falling water must supply energy at a rate of 467.5 MW. The acceleration due to gravity is 9.8 m/s^2 .
A) The energy of the water comes from the change of the potential energy (mgh). What is the needed change in potential energy each second?
B) If the water falls 24.9 m, what is the mass of the water that must pass through the turbine each second to supply this power? Answer in units of kg/s.
(Please provide work!)
Explanation / Answer
RawPower = 467.5 MW
1) PE per second = Raw Power = 467.4 MW = 467.5 x 10^6 J/s
3) m g h = PE (this is an equation for 'per second')
m = PE / g h = 467.5 x 10^6/9.8/24.9 = 1.91 x 10^6 kg/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.