A generator at a municipal utility company produces 1.00 x 10^2 A of current ata
ID: 1322773 • Letter: A
Question
A generator at a municipal utility company produces 1.00 x 10^2 A of current atavoltageof 4.00x10^3 V.The voltage is stepped up to2.40x10^5 V by a transformer before being sent on a high-voltage transmission line across a rural area to a city. Assume the effective resistance of the transmission line is 30.0 ? and that the transformers are ideal. (a) What percentage of the total power generated is lost to I2R resistive heating in the transmission line? (b) What percentage would have been lost to I2R resistive heating if the voltage had not been stepped up?
Please post with equtions :)
Explanation / Answer
V1 =4.00x10^3 V
I1 =1.00 x 10^2 A
V2 =2.40x10^5 V
V1I1 =V2I2
I2 = V1I1/V2 = 1.67 A
power dessipated P = I2R =83.7W
initial power Po = V1I1 = 4 x 105W
percentage of loss = P/P0 x 100 = 0.02%
if the step up transformer was not used
P = I2R = 3x 105 W
percentage loss = P/P0 x100 =75%
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.