A car is traveling on a level road with speed v0 at the instant when the brakes
ID: 1287313 • Letter: A
Question
A car is traveling on a level road with speed v0 at the instant when the brakes lock, so that the tires slide rather than roll.
Part A
Use the work-energy theorem to calculate the minimum stopping distance of the car in terms of v0, g, and the coefficient of kinetic friction ?kbetween the tires and the road
Part B
By what factor would the minimum stopping distance change if the coefficient of kinetic friction were doubled ?
Part C
By what factor would the minimum stopping distance change if the initial speed were doubled?
Part D
By what factor would the minimum stopping distance change if both the coefficient of kinetic friction and the initial speed were doubled?
Explanation / Answer
Part A:
From work energy theorm, 0.5mvo2 = Fs
s = (0.5mvo2)/F
= (0.5mvo2)/Ukmg
s = vo2/2Ukg
=
PART B:
s' = vo2/2(2Uk)g
= s/2
Hence, the distance travelled is reduced by half
Part C:
s = vo2/2Ukg
= (2vo)2/2Ukg
s'= 4(vo2/2Ukg )
s' = 4s
The distance is increased by 4 times.
Part D:
s' = (2vo)2/2(2Uk)g
= 2(vo2/(2Uk)g )
s' = 2s
The distance is increase by two times.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.