A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 180 m at a
ID: 2285256 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 180 m at a constant speed v = 22 m/s as shown. The angle ?A = 15? above the x axis, and the angle ?B = 63? below the x axis.
1)
What is the magnitude of the car?s acceleration?
m/s2
2)
What is the x component of the car?s acceleration when it is at point A
m/s2
3)
What is the y component of the car?s acceleration when it is at point A
m/s2
4)
What is the x component of the car?s acceleration when it is at point B
m/s2
5)
What is the y component of the car?s acceleration when it is at point B
m/s2
6)
As the car passes point B, the y component of its acceleration is
increasing
constant
decreasing
Explanation / Answer
1) a = v^2/r = (22*22)/180 = 2.69 m/s^2
2) ax = -a*cos15 = -2.59 m/s^2
3) ay = -a*sin15 = -0.696 m/s^2
4) ax = -a*cos63 = -1.22 m/s^2
5)ay = + a*sin63 = 2.39 m/s^2
6) decreasing
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.