A car is speeding towards you at 35.0 m/s. The engine of that car produces a sou
ID: 1623509 • Letter: A
Question
A car is speeding towards you at 35.0 m/s. The engine of that car produces a sound with a frequency of 200 Hz. (Take the speed of sound to be 343 m/s)
a)What is the frequency of the sound you hear from this car?
b)A police car (with an engine that produces the same 200 Hz sound) begins to chase the speeding car and travels at 36 m/s (also towards you). That sound wave will interfere with the sound wave from the speeding car. Describe the sound you will hear.
c)What frequency/frequencies describe that sound?
Explanation / Answer
A) By dopplers formula,
f' = f*v/(v-vs)
= 200*343/( 343-35)
= 222.72 Hz
B) Because of two sounds of different Frequency We will hear a beat frequency.
C) Frequency of sound we hear from Police car = 200*343/(343-36) = 223.45)
we will hear beat Frequency of 223.45-222.72 = 0.73 Hz answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.