A car is parked on a cliff overlooking the ocean on an incline that makes an ang
ID: 1312770 • Letter: A
Question
A car is parked on a cliff overlooking the ocean on an incline that makes an angle of 24 degrees below horizontal. The negligent driver leaves the car in neutral and the emergency brakes are defective. The car rollsf from rest down the incline with a constant acceleration of 3.82m/s*2 for a distance of 30.0 m to the edge of the cliff which is 45.0 m above ocean .
A)Find the cars positive relative to the base of the cliff when the car lands in the ocean in meters
B)Find the length of time the car is in the air in seconds
Explanation / Answer
the information allows us to figure out the horizontal and vertical speed of the car when it goes off the edge of the cliff
we find that speed from:
vf^2=v0^2+2ad where vf is final speed
v0=initial speed = 0
a = accel = 3.82 m/s/s
d=distance = 35m
so the speed on leaving the cliff is:
vf^2=0+2(3.82)(35)
vf^2 = 267.4
vf=16.35 m/s
now, we need to find the components of the car's velocity as it leaves the cliff, they are:
v(horizontal) = 16.35 cos 24 = 14.9m/s
v(vertical) = -16.35 sin 24 = -6.65 m/s
we need to find the time the car is in the air, for this we use the equation of motion:
y(t)=y0+v0y t - 1/2 gt^2
y(t)=height at any time t, y==initial position
v0y=initial y speed
so we have:
y(t)=20-6.65t-4.9t^2
we want to find how long it takes for the car to reach y=0:
0=20-6.65t-4.9t^2
this is a quadratic equation with solution
t= 1.45s
since the horizontal speed will not change once the car leaves the clilff (since there are no horizontal forces acting), we have that the horizontal distance traveled in 1.45 s is:
x=14.9m/s x 1.45s =21.6m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.