A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 180 m as s
ID: 585001 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 180 m as shown. It takes the car t = 67 s to go around the track once. The angle 9A = 21® above the x axis, and the angle 9g = 59: below the x axis. 1) What is the magnitude of the car's acceleration? 1.58 m/s^2 2) What is the x component of the car's velocity when it is at point A m/s | Submit 3) What is the y component of the car's velocity when it is at point A m/s | Submit 4) What is the x component of the car's acceleration when it is at point B m/s- 1 Submit, 5) What is the y component of the car's acceleration when it is at point B m/s- | Submit, W 6) As the car passes point B. the y component of its velocity is increasing constant decreasingExplanation / Answer
1) speed = 2 *3.14* 180/67
= 16.871 m/sec
=> acceleration = 16.871 *16.871/180
= 1.58 m/sec2
2) x component of velocity at point a = - 16.871 * cos 69
= - 6.046 m/sec
3) y component of velocity at point a = 16.871 * sin 69
= 15.75 m/sec
4) x component of acceleration at point B = - 1.58 * cos59
= - 0.8137 m/sec2
5) y component of acceleration at point B = 1.58 * sin59
= 1.354 m/sec2
6) As, car passes point B , y component of its velocity is increasing .
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.