A car is stopped at a traffic light. It then travels along a straight road so th
ID: 583805 • Letter: A
Question
A car is stopped at a traffic light. It then travels along a straight road so that its distance from the light is given by x(t)=bt2ct3, where b = 2.60m/s2 and c = 0.130 m/s3 .
a)Calculate the average velocity of the car for the time interval t= 0 to t= 10.0 s.
b)Calculate the instantaneous velocity of the car at t=0.
c)Calculate the instantaneous velocity of the car at t=5.00 s.
d)Calculate the instantaneous velocity of the car at t=10.0 s.
e)How long after starting from rest is the car again at rest?
"clear answers"
Explanation / Answer
a)
t1 = 0
x1 = 0
t2 = 10
x2 = (2.6*10^2) - (0.13*10^3) = 130 m
average velocity Vav = (x2-x1)/(t2-t1) = (130-0)/10 = 13 m/s
(b)
v(t) = dx/dt = 2bt - 3ct^2
at t = 0
v = 0
(c)
at time t = 5 s
v = (2*2.6*5)-(3*0.13*5^2) = 16.25 m/s
(d)
v10 = (2*2.6*10)-(3*0.13*10^2) = 13 m/s
(e)
speed v = 0
2bt - 3ct^2 = 0
2b = 3ct
t = 2b/3c
t = (2*2.6)/(3*0.13) = 13.33 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.