A car is traveling around a circular track with a radius of400ft. An observer at
ID: 1735481 • Letter: A
Question
A car is traveling around a circular track with a radius of400ft. An observer at the center of the circle notes that the angleis increasing such that at the instant shown the rate of change ofthe angle is = 0.2rad/sec [ has a dot over it] ( abit less than 11.5o/sec). Furthermore that the rate hasbeen increasing and the observer estimates (with 2 dots overit) =0.02rad/sec2. Determine both the velocity andacceleration of the car at the instant shown (you may leave theanswers in terms of vector components as long as you clearly defineyour coordinate system) withone dotExplanation / Answer
It is important to note that at the instant shown, centripetaldirection is -y and tangential direction(direction car is moving) is -x if we use traditionaldirections of up for y and right for x. (I thinkyour picture shows the car moving counterclockwise... let me knowif this is wrong. . Then the velocity, at that instant, is only tangential and isequal to r = (0.2 rad/sec ) (400 ft) = 80 ft/sec . (note: is thesame thing as dot, which also means d/dt) . So the velocity is 80 ft/sec in the -y direction, or -80 ft/sec y direction . The acceleration has two components. Tangentialcomponent is simply the rate of change of speed, r(d/dt) = . = 400 ft * (0.02 rad/s2) = 8.0 ft/s2 . the centripetal component is v2 / r which is also 2 r = 0.22 *400 = 16 ft/s2 . so the total accelerationis a = -8.0 i - 16j where i and j mean x and y directions . so the total accelerationis a = -8.0 i - 16j where i and j mean x and y directionsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.