A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 160 m at a
ID: 586611 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 160 m at a constant speed v = 21 m/s as shown. The angle ?A = 33° above the x axis, and the angle ?B = 57° below the x axis.
1)What is the magnitude of the car’s acceleration?
m/s2
2)What is the x component of the car’s acceleration when it is at point A
m/s2
3)What is the y component of the car’s acceleration when it is at point A
m/s2
4)What is the x component of the car’s acceleration when it is at point B
m/s2
5) What is the y component of the car’s acceleration when it is at point B
m/s2
6)As the car passes point B, the y component of its acceleration is
increasing
constant
decreasing
Explanation / Answer
V = 21 m/s & R= 160 m
1) car’s acceleration = V2 /R = 212 /160 = 2.456 m/s2
2) = -2.456*cos(33) = - 2.3 m/s2
3) = -2.456*sin(33) = -1.5 m/s2
4) = -2.456 *cos( 57) = - 1.5 m/s2
5) = 2.456 *sin ( 57) = 2.3 m/s2
6) increasing
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.