A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 160 m at a
ID: 1885905 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 160 m at a constant speed v = 28 m/s as shown. The angle A = 21° above the x axis, and the angle B = 57° below the x axis.
1)
What is the magnitude of the car’s acceleration?
m/s2
2)
What is the x component of the car’s acceleration when it is at point A
m/s2
3)
What is the y component of the car’s acceleration when it is at point A
m/s2
4)
What is the x component of the car’s acceleration when it is at point B
m/s2
5)
What is the y component of the car’s acceleration when it is at point B
m/s2
6)
As the car passes point B, the y component of its acceleration is
increasing
constant
decreasing
Explanation / Answer
given
the car is travelling around a horizontal circular track
r = 160 m
v = 28 m/s
thetaa = 21 deg
thetab = 57 deg
1. a = v^2/r = 28^2/160 = 4.9 m/s/s
2. when at point A
x component of car's acceleration = ax
ax = -a*cos(thetaa) = -4.9*cos(21) = -4.574544 m/s/s
3. ay = -a*sin(thetab) = -4.9*sin(21) = -1.7560029 m/s/s
4. at point B
ax = -a*cos(thetab) = -4.9cos(57) = -2.66873127 m/s/s
5. ay = -a*sin(-thetab) = 4.9*sin(57) = 4.10948578 m/s/s
as car crosses point B, y acceleration is decreasing
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.