A car is raveling around a horizontal. circular track with radius r - 190 m at a
ID: 585826 • Letter: A
Question
A car is raveling around a horizontal. circular track with radius r - 190 m at a constant speed v - 15 m/s as shown. The angle tetha_a- 30' above the x axis, and the angle tetha_B - 65' below the x axis. What is the magnitude o' the car's acceleration? what is the x component of the cars acceleration when it is a: point A What is the x component of the car's acceleration when it is at point B What is the y component of the car's acceleration when it is at point B As the car passes point B, the y component of its acceleration isExplanation / Answer
Ignoring the vertical acceleration (gravity),
1) a = v² / r = (15m/s)² / 190m = 1.18 m/s²
Keep in mind that the acceleration vector points toward the origin, so add 180º to the given angles.
2) a_xa = 1.18m/s² * cos210º = -1.02 m/s²
3) a_ya = 1.18m/s² * sin210º = -0.59 m/s²
4) a_xb = 1.18m/s² * cos245º = -0.499 m/s²
5) a_yb = 1.18m/s2 * sin245º = -1.07m/s²
6) Decreasing as it is negative
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.