A car is parked on a cliff overlooking the ocean on an incline that makes an ang
ID: 582712 • Letter: A
Question
A car is parked on a cliff overlooking the ocean on an incline that makes an angle of 17.0° below the horizontal. The negligent driver leaves the car in neutral, and the emergency brakes are defective. The car rolls from rest down the incline with a constant acceleration of 2.75 m/s2 for a distance of 45.0 m to the edge of the cliff, which is 45.0 m above the ocean. (a) Find the car's position relative to the base of the cliff when the car lands in the ocean. Incorrect: Your answer is incorrect. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m (b) Find the length of time the car is in the air.
Explanation / Answer
the information allows us to figure out the horizontal and vertical speed of the car when it goes off the edge of the cliff
we find that speed from:
vf^2=v0^2+2ad where vf is final speed
v0=initial speed = 0
a = accel = 2.75 m/s/s
d=distance = 45m
so the speed on leaving the cliff is:
vf^2=0+2(2.75)(45)
vf^2 = 247.5
vf=15.73 m/s
now, we need to find the components of the car's velocity as it leaves the cliff, they are:
v(horizontal) = 15.73 cos 17 = 15.04m/s
v(vertical) = -15.73 sin 17 = -4.59 m/s
we need to find the time the car is in the air, for this we use the equation of motion:
y(t)=y0+v0y t - 1/2 gt^2
y(t)=height at any time t, y==initial position
v0y=initial y speed
so we have:
y(t)=45 -4.59t -4.9t^2
we want to find how long it takes for the car to reach y=0:
0=45-4.59t-4.9t^2
this is a quadratic equation with solution
t= 2.59s
since the horizontal speed will not change once the car leaves the clilff (since there are no horizontal forces acting), we have that the horizontal distance traveled in2.59 s is:
x=15.04m/s x2.59s =38.95m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.