A car is driving around a circular track .The radius of the track is 700.0 meter
ID: 2135251 • Letter: A
Question
A car is driving around a circular track .The radius of the track is 700.0 meters. The car starts from rest at the eastern-most part of the track and starts speeding up in the counter-clockwise direction. After 20.0 seconds, it is going 60.0 mph (Not sure if miles or meters) in the counter-clockwise direction.
a) What is the tangential component of the car's acceleration? (Hint: its magnitude is constant, and its direction is in the direction the car is going.)
b) What is the the radial component of the car's acceleration at t = 15.0 seconds?
c) What is the acceleration vector (magnitude and direction) at t = 15.0 seconds? (Hint: you need to know where on the track the car is located at this instant.)
Explanation / Answer
1MPH =0.44704 m/s
V=60*0.44704 =26.82 m/s
a)
a=V/t =26.82/20
a=1.34 m/s^2
b)
V=Vo+at =0+1.34*15
V=20.16 m/s
a=V^2/r =20.16^2 /700
a=0.58 m/s^2
c)
a=sqrt(1.34^2+0.58^2[
a=1.46 m/s
theta =tan^-1(0.58/1.34)=23.4 degrees
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.