A car initially traveling eastward turns north by traveling in a circular path a
ID: 1427183 • Letter: A
Question
A car initially traveling eastward turns north by traveling in a circular path at uniform speed as in the figure below. The length of the arc ABC is 237 m, and the car completes the turn in 32.0 s. (a) What is the acceleration when the car is at B located at an angle of 35.0degree? Express your answer in terms of the unit vectors i and j. First find the magnitude of the acceleration; then work out the components of the vector. m/s^2 i + (b) Determine the car's average speed. m/s (c) Determine its average acceleration during the 32.0-s interval. m/s^2 i + m/s^2 jExplanation / Answer
arc length of ABC =237m
time taken t=32 sec
a)
radius of the path, r=l/theta
r=237/(pi/2)
r=150.88 m
and
speed v=l/t
=237/32
=7.406 m/sec
and
magnitude of acceleration a=v^2/r
a=7.406^2/(150.88)
a=0.36 m/sec^2 ----------------
in vector notation,
a=(ax)i+(ay)j
a=(a*cos(theta))i+(a*sin(theta))j
a=(0.36*cos(360-35))i+(0.36*sin(360-35))j
a=(0.29)i-(0.21)j
b)
avg speed v=l/t
=237/32
=7.406 m/sec
c)
avg acceleraion, a=(0.29)i-(0.21)j
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.