A car initially traveling at 28.9 m/s undergoes a constant negative acceleration
ID: 2262521 • Letter: A
Question
A car initially traveling at 28.9 m/s undergoes a constant negative acceleration of magnitude 1.50 m/s2 after its brakes are applied. (a) How many revolutions does each tire make before the car comes to a stop, assuming the car does not skid and the tires have radii of 0.330 m?rev
(b) What is the angular speed of the wheels when the car has traveled half the total distance?
rad/s
(a) How many revolutions does each tire make before the car comes to a stop, assuming the car does not skid and the tires have radii of 0.330 m?
rev
(b) What is the angular speed of the wheels when the car has traveled half the total distance?
rad/s
Explanation / Answer
a) v^2=0
v^2= u^2 - 2as
u^2/ 2a= s
28.9^2/(2 x 1.50)
s= 278.403m
now on tire
0.330 x 2 = diameter = 0.660m
0.660 x pi = 2.07345m circumference
278.403/2.07345 = 134.27 revs
134 rev (3 sig. figure)
b)
Half the distance = 139.201 m
v^2 = u^2 + 2as
(28.9^2) + ( 2 x (-1.5) x 139.201)
v^2= 417.607
v= 20.4354 m/s
20.4354/2.07345 = 9.85 rps
9.85 x 2pi = 61.8 rad/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.