A car is parked 24.0 m directly south of a railroad crossing. A train is approac
ID: 2105856 • Letter: A
Question
A car is parked 24.0 m directly south of a railroad crossing. A train is approaching the crossing from the west, heading directly east at a speed of 55.0 m/s. The train sounds a short blast of its 276-Hz horn when it reaches a point 17.0 m west of the crossing. What frequency does the car's driver hear when the horn blast reaches the car? The speed of sound in air is 343 m/s. (Hint: Assume that only the component of the train's velocity that is directed towards the car affects the frequency heard by the driver.)
Explanation / Answer
tan theta = 24/17 angle of sound wave from track
theta = 54.68deg
55 * cos 54.68= 31.79 m/s component of train speed towards car
f = f0 * V / (V - 31.79) Doppler effect for moving source and
stationary observer
f = 276 * 343 / (343 - 31.79) = 30.19 / sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.