A car is parked 23.0 m directly south of a railroad crossing. A train is approac
ID: 1442364 • Letter: A
Question
A car is parked 23.0 m directly south of a railroad crossing. A train is approaching the crossing from the west, heading directly east at a speed of 57.0 m/s. The train sounds a short blast of its 305-Hz horn when it reaches a point 20.0 m west of the crossing. What frequency does the car's driver hear when the horn blast reaches the car? The speed of sound in air is 343 m/s. (Hint: Assume that only the component of the train's velocity that is directed towards the car affects the frequency heard by the driver.)
Explanation / Answer
Hypotenuse H^2 = 20^2 + 23^2
H = 30.47 m
Cos theta = 23/30.47 = 0.754
so frequency f = (c/(C -V cos theta)) * V
f = 305 * ( 343 )/(343- 57* 0.754)
f = 348.7 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.