The picture tube in an old black-and-white television uses magnetic deflection c
ID: 1279697 • Letter: T
Question
The picture tube in an old black-and-white television uses magnetic deflection coils rather than electric deflection plates. Suppose an electron beam is accelerated through a 48.4-kV potential difference and then through a region of uniform magnetic field 1.00 cm wide. The screen is located 11.1 cm from the center of the coils and is 50.6 cm wide. When the field is turned off, the electron beam hits the center of the screen. Ignoring relativistic corrections, what field magnitude is necessary to deflect the beam to the side of the screen?
_________mT
Explanation / Answer
theta = tan-1 [25.3 / 11.1] = 66.3 deg
R = 1.00 cm / sin 66.3 = 0.0109 m
B = sqrt [2 m delta V / q] [1/R]
= sqrt [2 * 9.11 * 10-31 * 48.4 * 103 / 1.6 * 10-19] [1/0.0109]
= 0.0681 = 68.1 mT
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.