The picture below shows two bulbs connected by a stopcock. The large bulb, with
ID: 524573 • Letter: T
Question
The picture below shows two bulbs connected by a stopcock. The large bulb, with a volume of 6.00 L, contains nitric oxide at a pressure of 0.900 atm, and the small bulb, with a volume of 1.50 L, contains oxygen at a pressure of 2.50 atm. The temperature at the beginning and the end of the experiment is 22 degree C. After the stopcock is opened, the gases mix and react: 2NO(g) + O_2(g) rightarrow 2NO_2(g) Which gases are present at the end of the experiment? NO O_2 NO_2 What are the partial pressures of the gases? If the gas was consumed completely, put 0 for the answer PO_NO = P_O_2 = P_NO_2 =Explanation / Answer
first find number of moles of each gas
use ideal gas equation to find moles of gas
PV = nRT
{P = pressure, V = volume, n = no. of moles, R = gas constant (0.082 L atm/mol K), T = temperature (22+273 K=295 k) }
moles of NO = PV / RT
moles = (0.9 atm x 6.0 L / 0.082 x 295 K) = 0.2232 moles
moles of Oxygen = (2.50 atm x 1.5 L / 0.082 x 295 K) = 0.155 moles
balence chemical reaction:-
2NO (g) + O2 (g) -----> 2NO2 (g)
from balence reaction 2 mole of NO react with 1 mole of O2 and oproduce 2 mole of NO2
so, 0.2232 moles of NO need = (0.2232 / 2 ) = 0.1116 moles of O2
so , O2 is in excess amount after reaction complet
O2 = (0.155 - 0.1116) moles = 0.0434 moles
O2 and NO2 will be pressent
after end of the experiment NO are not pressent so partial pressure due to NO will be = 0 atm
partial pressure due to O2 and NO2
partial pressure (P1) = n1RT/V
V = 6.0 L + 1.5 L = 7.5 L
PO2 = (0.0434 x 0.082 x 295 K) / 7.5 L = 0.13998 ~ 0.14 atm
PNO2 = (0.2232 x 0.082 x 295 k ) / 7.5 L = 0.71989 atm ~ 0.72 atm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.