The picture below shows two bulbs connected by a stopcock. The 6.00-L bulb conta
ID: 931222 • Letter: T
Question
The picture below shows two bulbs connected by a stopcock. The 6.00-L bulb contains nitric oxide at a pressure of 0.400 atm, and the 1.50-L bulb contains oxygen at a pressure of 2.50 atm. After the stopcock is opened, the gases mix and react: 2NO(g) + O_2(g) right arrow 2NO_2(g) Determine which gases remain after the reaction goes to completion and calculate their partial pressures. The temperature at the beginning and the end of the experiment is 22 degree C. Which gases are present at the end of the experiment What are the partial pressures of the gases If the gas was consumed completely, put 0 for the answer.Explanation / Answer
we know that
PV = nRT
so
For 6 L bulb , it contains N0
0.4 x 6 = n x 0.0821 x 295
n = 0.0991
so
0.0991 moles of NO is present
now
For 1.5 L bulb with 02
2.5 x 1.5 = n x 0.0821 x 295
n = 0.155
now
the reaction is
2 N0 + 02 --> 2 N02
we can see that
moles of 02 reacted = 0.5 x moles of N0
moles of 02 reacted = 0.5 x 0.0991
moles of 02 reacted = 0.04955
but
we have 0.155 moles of 02
so
02 is remaining , also
moles of 02 remaining = 0.155 - 0.04955 = 0.10545
also
moles of N02 formed = moles of N0 reacted = 0.0991
so
at the end of expermient
02 and N02 are present
now
final volume = 6 + 1.5 = 7.5 L
for oxygen
PV = nRT
P x 7.5 = 0.10545 x 0.0821 x 295
P = 0.34 atm
for N02
PV = nRT
P x 7.5 = 0.0991 x 0.0821 x 295
P = 0.32
so
finally
P NO = 0
P 02 = 0.34
P N02 = 0.32
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.