The picture tube in a television uses magnetic deflection coils rather than elec
ID: 1442672 • Letter: T
Question
The picture tube in a television uses magnetic deflection coils rather than electric deflection plates. Suppose an electron beam is accelerated through a 55.0 -kV potential difference and then through a region of uniform magnetic field 1.00 cm wide. The screen is located 10.0 cm from the center of the coils and is 80.0 cm wide. When the field is turned off, the electron beam hits the center of the screen. What field magnitude is necessary to deflect the beam to the side of the screen? Ignore relativistic corrections.
_____ mT
Explanation / Answer
mass of electron m =9.1*10^-31 kg
charge of electron q =1.6*10^-19 C
V =55 kV, R = 1cm
From conservation of energy
(1/2)mv^2 = qV
0.5*9.1*10^-31 *v^2 =1.6*10^-19*55*1000
v =1.39*10^8 m/s
From newton second law
qvB = mv^2/R
qB = mV/R
B = mv/Rq
B = (9.1*10^-31*1.39*10^8)/(0.01*1.6*10^-19)
B =79 mT
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.