The picture below shows two bulbs connected by a stopcock. The 6.00L bulb contai
ID: 857976 • Letter: T
Question
The picture below shows two bulbs connected by a stopcock. The 6.00L bulb contains nitric oxide at a pressure of 0.500 atm, and the 1.50-L. bulb contains oxygen at a pressure of 2.50 atm. After the stopcock is opened, the gases mix and react: Determine which gases remain after the reaction goes to completion and calculate their partial pressures. The temperature at the beginning and the end of the experiment is 22 degree C Which gases are present at the end at the experiment? What are the partial pressures of the gases? If the gas was consumed completely, put 0 for the answerExplanation / Answer
Gas constant R=.0821 L ATM K-1 mol-1
Before reaction,
moles of no = Nno=P*V/R*T=.5*6/.0821*298=.124 mol
moles of o2 = No2=2.5*1.5/(.0821*298)=.153 mol
After reaction at constant temperature
2 moles of no requires 1 mole of o2 to give 2 moles of no2
.124 moles no react with.124/2=.062 mole of o2 to give .124 moles of no2
So all no will be completely consumed
After reaction,
moles of no, Nno=0,
moles of o2, No2=.153-.062=.091 mole,
moles of no2, Nno2 =.124 moles
Total no of molecules = nt=.091+.124=.215 moles
mole fraction:
for no, Xno=0 as no is limiting reactant, so all no consumed
for no2, Xno2=Nno2/nt=.124/.215=.577
for o2, Xo2= No2/nt=.091/.215=.423
Total volume Vt=6+1.5=7.5L
Total pressure=Pt=nt*R*T/V=.215*.0821*298/7.5=.7 atm
partial pressure of o2= Xo2*Pt=.423*.7=0.3 atm
partial pressure of no2= Xno2*Pt=.577*.7=.4 atm
partial pressure of no= 0 atm
At the end of experiment, o2 and no2 gases are present.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.