The picture below shows two bulbs connected by a stopcock. The large bulb, with
ID: 921192 • Letter: T
Question
The picture below shows two bulbs connected by a stopcock. The large bulb, with a volume of 6.00 L, contains nitric oxide at a pressure of 0.800 atm, and the small bulb, with a volume of 1.50 L, contains oxygen at a pressure of 2.50 atm. The temperature at the beginning and the end of the experiment is 22 degree C. After the stopcock is opened, the gases mix and react: 2NO(g) + O_2(g) rightarrow 2NO_2(g) Which gases are present at the end of the experiment? What are the partial pressures of the gases?Explanation / Answer
2 NO(g) + O2(g) ---> 2NO2(g)
No of mol of NO = PV/RT = 6*0.8/(0.0821*295) = 0.198 mol
No of mol of O2 = 1.5*2.5/(0.0821*295) = 0.155 mol
from equation,
2 mol NO = 1 mol O2
limiting reagent is NO
so that , after the reaction NO2,O2 is present.
No of mol of NO2 produced = PV/RT = 6*0.8/(0.0821*295) = 0.198 mol
Partial pressure of NO = 0 atm
Partial pressure of NO2 = (0.198*0.198*0.0821*295)/(6+1.5)
= 0.64 atm
Partial pressure of o2 = ((0.155-0.099)*0.198*0.0821*295)/(6+1.5)
= 0.036 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.