Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The picture below shows two bulbs connected by a stopcock. The large bulb, with

ID: 1049384 • Letter: T

Question

The picture below shows two bulbs connected by a stopcock. The large bulb, with a volume of 6.00 L, contains nitric oxide at a pressure of 0.500 atm, and the small bulb, with a volume of 1.50 L, contains oxygen at a pressure of 2.50 atm. The temperature at the beginning and the end of the experiment is 22 °C.

La Sapling Learning macmillan learning Map The picture below shows two bulbs connected by a stopcock. The large bulb, with a volume of 6.00 L, contains nitric oxide at a pressure of 0.500 atm, and the small bulb, with a volume of 1.50 L, contains oxygen at a pressure of 2.50 atm. The temperature at the beginning and the end of the experiment is 22 °C. After the stopcock is opened, the gases mix and react NO 2Nog) + 0. ) 2Nox Which gases are present at the end of the experiment? NO I O2 NO2 What are the partial pressures of the gases? If the gas was consumed completely, put 0 for the answer. Number Number Number atm atm atm NO NO, > D Hint AG Previous O Give Up & View Solution O Check Answer O Next al Exit

Explanation / Answer

initially, in the final experiment there should be:

find moles of each:

V = 6 L, P = 0.5 atm of NO

V = 1.5L P = 2.5 atm of O2

T = 22°C = 22+273 = 295

mol of any specie

PV = nRT

n = PV/(RT) = 0.5*6/(0.082*295) = 0.124018 mol of NO

n = PV/(RT) = 2.5*1.5/(0.082*295) = 0.155 mol of O2

ratio is 2:1

so

mol of NO = 0.124018

ratio is 2:1, so we need 0.124018 /2 = 0.062009 mol of O2, we have 0.155 mol fo O2 so this is in excess

then

mol of O2 in excess = 0.155 - 0.062009 = 0.092991 mol of O2

mol of NO produced = 0.124018 mol

so..

total mol = 0.124018 + 0.092991 = 0.217009 mol

PV = nRT

V = V1+V2 = 6+1.5 = 7.5

T = 295 K

n = 0.217009

Pfinal = nRT/V = (0.217009)(0.082)(295 )/(7.5) = 0.69992 atm

so..

mol fraction of O2 = 0.092991 /0.217009 = 0.428512

P-O2 = 0.428512*0.69992 = 0.299 atm

mol fraction of NO2 = 1-0.428512 = 0.571488

P-NO2 = 0.571488 * 0.69992 = 0.3999 atm

P-NO = 0 atm since there is none

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote