Ma Sapling Learning macmillan learning r the following reaction between Mohr\'s
ID: 1037245 • Letter: M
Question
Ma Sapling Learning macmillan learning r the following reaction between Mohr's salt (iron as FeSO4(NH4)2SO4 6H20) and potassium dichromate (dichromate as K2Cr207), determine the volume (in milliliters) of a 0.280 M solution of Mohr's salt that is needed to fully react with 0.0600 L of 0.280 M potassium dichromate. (The reaction is shown in its ionic form in the presence of a strong acid.) Number Mohr's salt volume mL For the same reaction, what volume (in milliliters) of 0.280 M potassium dichromate is required to fully react with 0.0600 L of a 0.280 M solution of Mohr's salt? Number potassium dichromate volume imExplanation / Answer
Cr2O2-7 + 6Fe2+ + 14H+ --> 2Cr3+ + 6Fe3+ + 7H2O
Part-1
Mohr's salt concentration M1= 0.280 M
Mohr's salt Volume V1= ?
number of Mohr's salt moles in the balanced equation n1= 6
K2Cr2O7 solution concentration M2= 0.280 M
K2Cr2O7 solution Volume V2= 0.06 L = 60 ml
K2Cr2O7 solution salt moles in the balanced equation n2= 1
M1V1/n1 = M2V2/n2
V1 = M2V2/n2 x n1/M1 = 0.280 x 60/1 x 6/0.280 = 360 ml
Part-2
K2Cr2O7 solution Mohr's salt concentration M1= 0.280 M
K2Cr2O7 solutiont Volume V1= ?
number of K2Cr2O7 moles in the balanced equation n1= 1
Mohr's salt concentration M2= 0.280 M
Mohr's salt Volume V2= 0.06 L = 60 ml
Mohr's salt salt moles in the balanced equation n2= 6
M1V1/n1 = M2V2/n2
V1 = M2V2/n2 x n1/M1 = 0.280 x 60/6 x1/0.280 = 10 ml
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.