A reaction of importance in the formation of smog is that between ozone and nitr
ID: 1015881 • Letter: A
Question
A reaction of importance in the formation of smog is that between ozone and nitrogen monoxide described by 0_3(g) + No(g) rightarrow O_2(g) + NO_2(g) The rate law for this reaction is rule of reaction = k[o_3][No] Given that k = 4 74 times 10^6 M^1 s^1 at a certain temperature, calculate the initial reaction rate when (O.J and [NO] remain essentially constant at the values [O_3]o = 83 times 10^-6 M and [NO]_o" 39 times 10^-6 M. owing to continuous production from separate sources. Calculate the number of moles of NO_2(g) produced per hour per liter of air.Explanation / Answer
Rate = k*[O3][NO] =(4.74x10^6 M-1s-1)(5.83x10^-6 M)(5.39x10^-5 M) = 1.48x10^-3 M/s
d[NO2]/dt = Rate = (1.4x10^-3 M/s) x [(3600 s)/(1 h)] = 5.328 M/h
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.