A reaction has a standard free-energy change of ?4.21 kJ/mol at 25 ?C. What are
ID: 871252 • Letter: A
Question
A reaction has a standard free-energy change of ?4.21 kJ/mol at 25 ?C. What are the concentrations of A, B, and C at equilibrium if, at the beginning of the reaction, their concentrations are 0.30 M, 0.40 M, and 0 M, respectively? My problem is that I do not understand how the quadratic equation answer is x2-0.88x+0.12. It says "substituting the value of K and doing some algebra (including dividing by K) yeilds the following quadratic equation" Please explain how to get the formula.
I need to know because I am trying to solve the same problem with a different K value.
Explanation / Answer
after setting up the ICE table
we got
[A]eq = 0.3-x
[B}eq = 0.4 -x
[C]eq = x
now
K= [C]/ [A] [B]
so
K = x / ( 0.3-x) ( 0.4-x)
x=K ( 0.3-x) (0.4-x)
x/K = ( 0.3-x) ( 0.4 -x)
x/K = 0.12 - 0.3x - 0.7x + x2
x/K = 0.12 - 0.7x + x2
x2 -0.7x + 0.12 = x/K
x2 -0.7 x - x/K + 0.12 = 0
x2 - ( 0.7 + (1/K) ) x + 0.12 =0
given
K = 5.556
so
x2 - ( 0.7 + ( 1/5.556) ) x + 0.12 = 0
x2 -- ( 0.7 + 0.18) x + 0.12 = 0
x2 -0.88x + 0.12 = 0
so the equation becomes
x2 - 0.88x + 0.12 = 0
now
solving the quadratic equation
we get
x= 0.17
now
[A]eq = 0.3-x = 0.3-0.17 = 0.13 M
[B]eq = 0.4-x = 0.4 -0.17 = 0.23 M
[C]eq = x = 0.17 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.