Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A reaction has a standard free-energy change of-322 kJ/mol at 25 . What are the

ID: 564542 • Letter: A

Question

A reaction has a standard free-energy change of-322 kJ/mol at 25 . What are the concentrations of A, B, and C at equilibrium if, at the beginning of the reaction, their concentrations are 0.30 M, 0.40 M, and 0 M, respectively? Number Number Number A]= How would your answers above change if the reaction had a standard free-energy change of +3.22 kJlmol? O O O O O There would be less A and B but more C. All concentrations would be higher There would be more A and B but less C. All concentrations would be lower There would be no change to the answers.

Explanation / Answer


            A(aq) + B(aq) <====> C(aq)

Initial    0.3 M    0.4 M         0 M

change     -x        - x          +x

equil      0.3-x    0.4-x           x

   Kc = [C]/[A][B]

    3.67 = x/((0.3-x)(0.4-x))

x = 0.145

at equilibrium,

[C] = 0.145 M

[B] = 0.4-x = 0.4-0.145 = 0.255 M

[C] = 0.3-x = 0.3-0.145 = 0.155 M

answer: there would be more A AND B but less C.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote